تلفن شرکت : 02166780128

شنبه تا پنج شنبه

آدرس : تهران کیلومتر 4 جاده قدیم کرج بزرگراه فتح

مرکز تجارت استیل ایران

دیجی استیلا

فولاد ضدزنگ چیست؟

فولاد ضد زنگ

یکی از انواع فولاد، فولاد ضد زنگ می باشد که در واقع آن را نوعی از آلیاژ آهن با درصدی از کروم محسوب می کنیم.کارشناسان حداقل کروم مصرفی مناسب در فولاد ضد زنگ را 11 درصد تعیین کردند. اما در برخی از انواع دیگر مانند فولاد گرمکار مقدار کروم به کار رفته در آن کمی بیشتر می شود.

خاصیت مقاومت در برابر خوردگی و استحکام فولاد ضد زنگ از کروم مصرفی در آن نشات می گیرد. متخصصان با اضافه کردن عناصری همچون نیکل و مولیبدن مقاومت فولاد ضد زنگ را افزایش می دهند.

ما در این مقاله عنوان “فولاد ضد زنگ چیست؟” را با هم به طور کامل بررسی می کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

چرا فولاد زنگ نمی زند؟

به طور کلی سازندگان در فرآیند تولید فولاد ضد زنگ، یک لایه غیرفعال و بسیار متراکم روی سطح آن ایجاد می کنند که این لایه از تماس فلز با محیط خورنده جلوگیری میکند و مقاومت آن را در برابر خوردگی افزایش می دهد.

ما برای تبدیل یک قطعه فولاد معمولی به یک فولاد ضد زنگ باید به آن حداقل 11 درصد کروم اضافه کنیم. کروم عنصری واکنش پذیر محسوب می شود و به شدت میل ترکیب شدن با اکسیژن دارد. کروم مصرفی با اکسیژن هوا ترکیب و اکسید کروم را در سطح فولاد ایجاد می کند.

این لایه به دلیل پایدار بودن از نفوذ اکسیژن به لایه های زیرین جلوگیری می کند. در این صورت اکسیژن به صورت مستقیم با لایه های زیرین نفوذ نمی کند و از تشکیل اکسید آهنی جلوگیری می کند. در طی این فرآیند گفته شده فولاد، ضد زنگ یا استیل می گردد.

انواع فولاد زنگ نزن

فولاد ضد زنگ انواع مختلفی همچون فولاد مارتنزیتی، فولاد فریتی، فولاد آستنیتی، فولاد M040، فولاد ساختمانی و فولادSt37 دارد.

کلام پایانی

 در این مقاله سعی کردیم پاسخ سوال کلیدی ” فولاد ضد زنگ چیست؟” را بررسی کنیم.

مجموعه دیجی استیلا همواره در تلاش برای کسب رضایت خاطر شما مشتریان عزیز می باشد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تلفن شرکت : 2233223 – 021
ساعت کاری : شنبه تا پنج شنبه ( 8 – 20 )
آدرس شرکت ما
تهران – خیابان ولیعصر
کوچه در گروه طراحی سایت جهانی
×